search in Google

علم دندانپزشکی روز به روز در حال پیشرفت است و روش ها ، وسایل و مواد جدیدی در اختیار دندانپزشکان ومردم قرارمی گیرد.برای بهره گیری از این موارد در دندانپزشکی آگاهی مردم با آن ها لازم می باشد.مجموعه حاضر برای بالابردن اطلاعات افراد مختلف جامعه در زمینه درمان های پایه ونوین دندانپزشکی فراهم امده است.شما می توانید با مطالعه هریک از قسمت های این مجموعه به دانستنی های مفیدی در این زمینه دست یابید در صورت لزوم از آن در جهت سلامت بیشتر خود بهره ببرید.

هنگامی که یک زخم آفتی به سراغمان می آید با وجود کوچکی وکم اهمیتی آن، آزار زیادی به وجود می آورد وگاهی فعالیت های طبیعی زندگی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.در این مواقع خبر بسیار خوبی خواهد بود اگر بدانیم دستگاه لیزری وجود دارد که دندانپزشک با تاباندن نور آن به ناحیه آفت باعث ترمیم فوری زخم دهان می شود .
حساسیت های دندانی گاهی بسیار آزارنده می شود.با وجود کنترل های دندانپزشکی ، استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت و... باز هم ممکن است دندانی در موقع خوردن آب سرد وگرم تیر بکشد وفریاد شخص را در آورد .در این مورد نیز کاربرد لیزر کم توان می تواند روند درمان حساسیت را تسریع نماید.
مثال های بالا دو مورد استفاه از لیزرتراپی در دندانپزشکی می باشد.لیزر تراپی به معنای استفاده از پرتوهای نور لیزر برای درمان بیماری ها می باشد.هم اکنون سال ها است که از نور های مختلف وبه خصوص لیزر در درمان بیماری ها استفاده می شود.باید توجه داشته باشیم که لیزر در موارد مختلفی در پزشکی ودندانپزشکی استفاده می شود که از جمله کاربرد آن در جراحی های بافت نرم وسخت می باشد ولی لیزرتراپی مقوله ای جدا از جراحی های لیزری می باشد ولیزر مورد استفاده دراین نوع درمان لیزر سرد می باشد.به این معنی که توان این لیزر کم بوده ودر موقع تابش فرد سوزش یا دردی را احساس نمی کند،فقط باعث برخی اثرات در ناحیه مورد تابش می شود.پرتوهای لیزرقادر به نفوذ در عمق بافت وسلول ها می باشند وباعث تحریک اثرات درمانی می شوند.

لیزر تراپی در چه مواردی استفاده می شود؟

از لیزرتراپی برای کاهش درد ناشی از جراحات ،ضایعات و التهاب های مزمن استفاده می شود. هم اکنون سی وپنج سال است که از لیزر تراپی برای موارد زیر در پزشکی استفاده شده ومفید بودن کلینیکی آن به اثبات رسیده است:
تحریک سیستم ایمنی
اثرات ضد درد وضد التهابی
بهینه سازی گردش خون
بهینه سازی کنداکشن رشته های عصبی
تسریع در بازسازی بافت

چگونگی اثر لیزر
لیزر مورد استفاده در لیزرتراپی کم توان پرتو هدایت شده ای از امواج نوری در طول موج نورمرئی یانزدیک به مادون قرمز می باشدکه در یک مسیر مستقیم حرکت می کند.انرژی ناشی از این نوع لیزر توان نفوذ به داخل پوست بدون ایجاد گرما در سطح پوست را دارد.نتیجه این نوع انرژی تسریع در بهبود بافت با حداقل آسیب به بافت می باشد.لیزر مورد استفاده در این موارد دارای توان خروجی یک تا پانصد میلی وات و طول موج 600-900 نانومتر می باشد.
از این جهت که امواج مادون قرمز نفوذ بیشتری در بافت نسبت به نورمرئی دارند از لیزرکم توان برای اثرگذاری بر روی مفاصل ، استخوان وعصب استفاده می شود.

موارد استفاده از لیزرتراپی در دندانپزشکی:
در دندانپزشکی نیز از لیزرر کم توان برای کاهش التهابات ودرد استفاده می شود.تاکنون از این نوع لیزر در درمان موارد زیر استفاده شده است:


حساسیت عاجی دندان ها: حساسیت دندان ها با کاربرد مواد ضد حساسیت عاجی مثل خمیر دندان های مخصوص یا موادی که توسط دندانپزشک استفاد ه می شود قابل درمان است ولی برخی موارد مقاوم هستند وبرای درمان آن ها از لیزر کم توان استفاده می شود.پس از ترمیم دند ان ها با کامپوزیت یا چسباندن لامینیت های چینی و... ممکن است حساسیت عاجی به وجود آید که با کاربرد لیزر کم توان می توان آن را درمان نمود.برای درمان این موارد به یک تا چند جلسه تابش اشعه نیاز می باشد.

تب خال یا هرپس ساده : یکی از موارد شایع می باشد که به علت ویروس هرپس ساده به وجود می آید.همانند درمان های دیگر تب خال درمان با لیزر باید در همان مراحل اولیه به وجود آمدن آن انجام گردد.با کاربرد لیزر درد وسوزش بلافاصله کاهش یافته وزخم ها نیز در مدت چند روز ناپدید می شوند.انجام جند باره لیزرتراپی در ناحیه ای که مرتب تب خال می زند باعث کاهش میزان وقوع آن می شود.این نوع درمان هیچ عارضه جانبی در برندارد.

آفت دهان:

آفت نوعی زخم باز است که در دهان به وجود می آید.این زخم بسیار دردناک است .در بسیاری از افراد مبتلا این زخم عودکننده می باشد وممکن است مناطق متعددی در دهان را مبتلا کند. تاکنون علت مشخص ثابت شده ای برای آفت کشف نشده است ولی عوامل زیر در تحریک ایجاد آن دخیلند:
استرس ،خستگی ،بیماری ،صدمه ناشی از گازگرفتن ناگهانی،تغییرات هورمونی ،پریود خانم ها، کاهش وزن شدید،حساسیت های تغذیه ای ،ماده کف کننده موجود درخمیر دندان ها وکمبود ویتامین ب 12، اسید فولیک وآهن.
برخی محققان علت آفت را واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی خود فرد دانسته اند.
لیزرتراپی در مراحل اولیه باعث بهبود سریع تر زخم ها وکاهش درد وسوزش ناحیه می شود.میزان وقوع دوباره آفت در مناطق لیزرشده بسیار کمتر می باشد.

موکوزیت یا التهاب مخاط
بیمارانی که تحت رادیوتراپی یا شیمی درمانی قرار می گیرند از التهاب مخاط ناشی از آن رنج می برند و این مسئله تغذیه آن ها را با مشکلاتی همراه می کند.استفاده از لیزرتراپی برای کاهش التهابات مخاطی وکمک به این گونه بیماران در این موارد مفید است.کاربرد لیزردر این موارد باید حتما" با نظر پزشک معالج فرد صورت گیرد.

ژنژیویت یا التهاب لثه ها
علت التهاب لثه در بیشترموارد پلاک میکروبی می باشد که با فرآورده های خود باعث التهاب لثه ها ودر موارد شدید بیماری بافت نگهدارنده دندان می شود.هرچند درمان اصلی برای التهاب لثه برطرف کردن جرم وپلاک میکروبی دور دندان می باشد کاربرد لیزرهای کم توان نیز به عنوان وسیله ای کمکی در رفع فوری التهاب کمک بسزائی می نماید.

درد
با کاربرد لیزر کم توان می توان دردهائی با علل گوناگون را کاهش داد.به عنوان مثال می توان درد پس از جراحی های داخل دهان را با تاباندن لیزرکم توان قبل از رفتن اثر بی حسی کاهش داد.

پاراستزی یا بی حسی موقت عصب
پس از برخی جراحی های داخل دهانی به خصوص بر روی فک پائین بی حسی موقت عصب به وجود می آید وکاربرد لیزر در ازبین بردن این حالت ویا حداقل کاهش آن به اثبات رسیده است.

سینوزیت
علت سینوزیت در برخی موارد دندانی است.در مواردی نیز عوامل ویروسی یا باکتریائی در آن دخیل هستند.علت هرچه باشد کاربرد لیزر کم توان می تواند تأثیر خوبی در کاهش علائم وبهبود سریع تر این عارضه داشته باشد.

درد والتهاب مفصل گیجگاهی –فکی
اختلالات مفصل گیجگاهی –فکی به علل التهابات مفصل ویا خستگی عضلانی به خوبی با کاربرد لیزر در محدوده مفصل یا عضلات قابل درمان هستند.

نکات زیر را درنظر داشته باشید:
کاربرد لیزر تراپی در بسیاری از موارد نقش کاهش دهنده درد والتهاب داردنه درمانی معجزه آسا که برای هر موردی بتوان به کار برد.بررسی کامل هر ضایعه وامکانات درمانی مختلف توسط پزشک و دندانپزشک بسیار مهم بوده و در صورت صلاحدید کار برد این روش توصیه می شود.این وسیله نیز همچون سایر وسایل کمک درمانی باید با در نظر گرفتن تمامی زوایای موضوع باشد ودر صورتی که عامل اصلی درد والتهاب نیاز به درمان های تکمیلی بیشتری دارد از آن ها نیز به موقع استفاده کرد.به عنوان مثال در صورتی که عامل سینوزیت میکروبی باشد ممکن است درمان آنتی بیوتیکی نیز لازم باشد.
نوشته‏ي حمید صالحی در یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 ساعت 10:20 | لينک ثابت |
دنیای امروز به سرعت رو به پیشرفت است وروش های نوین علمی جای روش های قدیمی را می گیرند.به مدد این تغییرات علمی در حیطه دندانپزشکی هم اکنون بسیاری از کارها را می توان انجام داد که در گذشته فادر به انجام آن نبوده ایم.فهرست زیر برخی از این موارد را به شما معرفی می کند.

1-شاید بزرگ ترین پیشرفت علمی دندانپزشکی برنامه های پیش گیری از پوسیدگی دندان ها باشد.با مشخص شدن دلائل ایجادکننده بیماری پوسیدگی دندان وراه های جلوگیری از آن امروزه در کشورهای پیش رفته میزان شیوع پوسیدگی در کودکان ، نوجوانان وجوانان بسیار کنتر از قبل است.برنامه های پیش گیری نیازمند همکاری همگانی ،آموزش های وسیع وخرج هزینه های بالا می باشد.در کشور ما با وجود زحمات زیاد همکاران در وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی هنوز تا رسیدن به شاخص های جهانی فاصله زیادی داریم.امیدوارم با توجه گسترده خانواده ها به این موضوع شاهد به کارگیری این روش های نوین در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها باشیم.

2- ایمپلنت دندانی بزرگ ترین پیش رفت بشر در زمینه دندانپزشکی در طول تاریخ بشر بوده است.آرزوی کاشت دندان از زمان های ماقبل تاریخ در انسان وحود داشته ودر موزه های بزرگ دنیا می توان قطعاتی از جنس فلز واستخوان را دید که در تلاشی برای جایگزین کردن دندان در فک انسان ها دوره های گذشته کاشته اند.تا حدود سال 1960 میلادی هیچ یک از تلاش های بشر برای کاشت دندان موفق نبود .ولی در این سال ها پرفسور برانمارک سوئدی پدیده اسئواینتگریشن را معرفی کرد واو لین روش های کاشت دندان برای افراد بی دندان را معرفی نمود.امروزه درمان های کاشت دندان به صورت کار روزمره بسیاری از مطب های دندانپزشکی درآمده است.تحقیقات جدید در این زمینه بر موضوع بازسازی بافت های نرم وسخت دهان وارائه پروتزی کاملا" شبیه دند ان های طبیعی متمرکز است.در سال های اخیر تحقیقاتی نیز در زمینه ساخت دندان های از دست رفته فرد با استفاده از سلول های پایه بافت شخص انجام شده است ولی تا استفاده این تحقیقات در کاربرد های کلینیکی راهی بسیار دراز در پیش است.

3-تکنیک های باندینگ یکی از مهم ترین پیش رفت ها در امر مواد دندانی بوده است.در گذشته دندان ها با استفاده از موادی ترمیم می شد که داخل حفره ایجاد شده پس از تراش دندان باگیر مکانیکی قرار می گرفتند واین مواد هیچ نوع چسبندگی به دندان نداشتند.به همین لحاظ کاربرد آن ها بسیار محدود بود ونیاز بیماران ودندانپزشکان را تأمین نمی کرد.ارائه موادی که به دندان می چسبند پیش رفت بسیار قابل ملاحظه ای بود.امروزه با کمک این گونه مواد بسیاری از درمان هائی که قبلا" غیر ممکن به نظرمی رسید ممکن شده است.به عنوان مثال می توان فرم وشکل ظاهری یک دندان را به راحتی با اضافه کردن وشکل دادن مواد همرنگ آن تغییر داد.می توان دندان های کوتاه را بلند نمود ویا فاصله دندان ها بایک دیگر را اصلاح نمود.لامینیت ونیر که بیشترین کاربرد را در درمان های دندانپزشکی دارد به کمک این روش ها به دندان می چسبد.

4-کاربرد لیزر در دندانپزشکی نیز یکی از مقوله های جدید دندانپزشکی است.لیزر به اشکال مختلف وبرای استفاده های مختلفی به کار می رود.از لیزر در جراحی های بافت سخت ونرم وهم چنین در بهبود ضایعات دهان استفاده می شود.بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها با لیزر نیز یکی از مهم ترین روش های دندانپزشکی است.
بسیاری از مردم می خواهند بدانند که آیا بالاخره دستگاهی وجود دارد که جایگزین مته های دندان پزشکی گرددواضطراب وناراحتی ناشی از استفاده این وسایل را از بین ببرد.باید گفته شود که خوشبختانه لیزر هائی برای تراش دندان نیز وجود دارد ولی هنوز نمی توان آن ها را به طور کامل جایگزین مته ها کرد.

5- باز سازی بافت های لثه واستخوان نگهدارنده دندان در درمان های پریودنتال به مدد روش های نوین امکان پذیر گشته است.بیماری های لثه باعث تخریب بافت نرم وسخت اطراف دندان می شود ودرگذشته جراحی های حذف کننده تنها راه درمان این بیماری ها بود به این معنی که بافت لثه بیمار برداشته می شد تا دسترسی بهتر برای تمیز کردن ناحیه فراهم شود وبیماری لثه متوقف شود.دندان هائی که با این روش درمان می شوند بافت طبییعی خود را بازمی یابند و از نظر زیبائی نیز برای بیمار مشکلی ایجاد نمی کنند.

6-یکی دیگر از شاخه های دندانپزشکی علم اندودانتیکس یا همان درمان کانال ریشه است که متأسفانه در کشور ما با نام بی مسمای عصب کشی نامیده می شود.این علم نیز در چند ساله اخیر تحولات گسترده ای داشته است وتکنولوژی در این گونه از درمان ها هم به کار گرفته شده است.دستگاه هائی نظیر روتاری(دستگاه های چرخنده ) به جای روش های دستی آماده کردن کانال استفاده شده است.در عین حال ابزار های دقیقی برای تعیین طول کانال در دسترس می باشد که به آن ها آپکس فایندر می گویند.از لیزر نیز برای ضدعفونی و تمیز کردن کانال ها وکاهش دردپس از درمان های اندو استفاده می شود.

7- از تحولات دیگر در حوزه دندانپزشکی تکنیک های جدید در ردیف کردن دندان ها یا همان ارتودنسی است.با بهره گیری از این روش های جدید طول درمان های ارتودنسی کوتاه تر شده ومشکلات این نوع درمان نیز کمتر از قبل گشته است.براکت های شفاف همرنگ دندان ویا دستگاه های ثابت که در پشت دندان ها(طرف زبانی ) قرار می گیرد باعث شده است افراد زیادتری به این درمان رو بیاورند.از ایمپلنت های کوچکی برای تکیه گاه در اعمال نیرو ها به طور موقت در دهان استفاده می شود که این کار نیز کمک زیادی به ارتودنتیست ها در ارائه درمانی بهتر می نماید.
نوشته‏ي حمید صالحی در یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 ساعت 10:12 | لينک ثابت |
 

دكتر مائو---- ترجمه نفيسه راجي:

كمبود انرژي بدن در طول روز باعث سختي براي شما مي‌شود و مانع لذت بردن شما از انجام فعاليت‌هاي روزانه‌تان مي‌گردد.

اگر چه دلايل بسيار زيادي براي كم بودن انرژي افراد در طول روز  وجود دارد اما از جمله عوامل بسيار مهعم اين امر استرس هاي زندگي دنياي مدرن مي‌باشد.انسان براي فائق آمدن برحالت‌هاي پراضطراب و رها يي از خستگي و حتي افسردگي به انرژي بسيار زياد نياز دارد.با كشف 6 راه بسيار جالب شما مي‌توانيد انرژيتان را در طول روز بازيابيد و شادابي خود را حفظ نماييد.

1- انرژي گرفتن با يك صبحانه خوب

همه ما اين مثل را شنيده‌ايم كه "شما همان چيزي هستيد كه مي‌خوريد"،اما اين هم درست است كه شما هنگامي وجود داريد كه غذا مي‌خوريد.بدن انسان از يك ريتم چرخشي پيروي مي‌كند و به همين دليل است كه غذاهايي كه  هنگام صبحانه و نهار خورده مي شود اگر در زماني  ديرتر از اين وقت ها خورده شود به شيوه اي متفاوت‌تر جذب مي‌شود.روز خود را با صبحانه اي آغاز كنيد كه انرژيي لازم براي فعاليت شديد در طول روز را به شما بدهد.

مطالعات نشان داده كه اگر شما پروتئين و چربي مورد نياز بدنتان را هنگام صبحانه بخوريد،قادر خواهيد بود وزن خود را پايين نگه ‌داريد و انرژي بيشتري بدست آوريد،برعكس اگر همان چيزها را در موقع شام بخوريد وزن شما افزايش خواهد يافت و فشار خون و بيماري هاي قلبي نيز افزايش مي‌يابد.

2- انرژي مستمر با ميان وعده

اكثر مردم غذاهايي مي‌خورند كه انرژي زيادي را به شكل كربوهيدرات هاي ساده و قندهايي كه سريع مي‌سوزند تامين مي كند.اين غذاها انرژي بدن ما را سريع تر از غذاهايي كه در بردارنده انرژي پايدار تر هستند،تخليه مي‌شود.

يك ميان وعده در صبح و در بعد از ظهر بخوريد.آجيل ها، مغزها، ميوه‌ها، يا غذاهاي غني از پروتئين كه از بذرها درست مي‌شود مي‌تواند انتخاب‌هاي خوبي باشد؛اينها به شما كمك خواهد كرد كه انرژي‌تان را حفظ كنيد و از پايين آمدن قند خون جلوگيري مي‌كند.براي ميان وعده ها خودتان مخلوطي از مغز بادام، آجيل، مغز گردو، ميوه‌هاي خشك شده، كشمش، يا هر تركيب ديگري را درست كنيد.

3- بازابي انرزي از دست رفته با اكسير جينسنگ

معروفترين ماده انرژي زا اكسير جينسنگ است كه بسيار مغتنم شمرده شده است و براي 5000 سال است كه در سنت هاي پزشكي آسيا استفاده مي‌شود.جينسنگ را معمولا  براي مواردي از قبيل افزايش مقاومت جسمي و روحي،كاهش خستگي  وبراي كمك به افزايش تدريجي انرژي  استفاده مي‌كنند. جينسنگ بر خلاف قهوه كه سيستم عصبي مركزي را تحريك مي‌كند به تدريج انرژي را بالا مي‌برد.گزارش شده است كه افرادي كه جينسنگ را مي‌خورند روي هم‌رفته در بهبود سلامتي آنها مؤثر بوده است. جينسنگ به صورت پودر،كپسول و چاي قابل دسترس است و شما مي‌توانيد آنرا در فروشگاهاي مواد غذايي و دارويي پيدا كنيد.

4- دفع سموم از بدن

يكي از دلايل كاهش انرژي بدن توليد سموم در سيستم بدن مي‌باشد.خوردن آب براي شستشوي  مناسب سيستم داخلي بدن ازسموم و هيدراته كردن سلول ها براي جلوگيري از ساخته شدن سموم از محصولات زائد خيلي اهميت دارد.
حداقل 8 ليوان آب در روز در دماي اتاق بنوشيد.اما بهتر است كه جوشاندهايي از برگهاي نعناع، گل داودي، و گل قاصدك بنوشيد تا بتدريج بدنتان را تميز كنند.

5- درست ايستادن انرژي را بالا مي‌برد

مادرتان هنگامي كه به شما مي‌گفت راست بايست از سلامتي‌تان مراقبت مي‌كرد.خميده ايستادن نه تنها شما را مسن‌تر از سنتان نشان مي‌دهد،بلكه باعث افت شديدي انرژي بدن از طريق كاهش جذب اكسيژن مي‌شود.هنگامي كه شما ديافراگم و دنده هاي خود را به هم فشرده مي‌كنيد،تنفس كامل انجام نمي شود و جريان خون به مغز و سر و پاها كند مي‌شود.براي درست‌ايستادن،چانه‌تان را به داخل بكشيد و فرض كنيد كه يك خط كشيده مستقيم از نوك سرتان به بالا گذاشته شده است.

6- با ورزش كردن انرژي خود را بالا ببريد

به طور قطع با ورزش كافي سطح بالاي انرژي حفظ مي شود. ورزش به ما كمك مي‌كند كه بتوانيم با استرس هاي روزانه مقابله كنيم. بدون ورزش انرژي حياتي بدن به سرعت ‌تخليه مي شود. فرصت‌هاي بسياري در يك روز وجود دارد تا شما فعال باشيد. به جاي استفاده از آسانسور از پله‌ها بالا برويد.خودرو خود را چند بلوك دورتر از مقصدتان پارك كنيد و اين فاصله را پياده يا با دوچرخه برويد. منزل خود را به جاي جارو برقي با جارو دستي جارو كنيد. هنگام نشسته به جاي قوز كردن صاف بنشينيد.

براي افزايش واقعي انرژي بدن خود اين كار را بكنيد:در طول روز هر يك ساعت 5 دقيقه طناب بزنيد و پس از آن يك ليوان آب بنوشيد.اين كار باعث افزايش گردش خون مي‌شود، بدن شما اكسيژن بيشتري دريافت مي‌كند و سموم را مي‌زدايد.
اميدوارم كه اين مقاله به حفظ انرژي و شادابي‌تان كمك كند. همچنين اميدوارم كه زندگي شما طولاني، پرانرژي و شاد باشد.

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:51 | لينک ثابت |
  نویسنده : شهرام اسلامى

 

چرا مى خوابيم؟ آيا خواب به خاطر استراحت و به منظور تجديد قواى بدنى است؟ آيا خواب وظيفه سامان بخشى به تجربيات روزمره بر عهده دارد؟ و يا اينكه خواب به كاركرد مغز نظم مى بخشد؟

بنا به نظريه ى جديدى درباره خواب، تمام اين پرسش ها و فرضيات خطا است. اين نظريه ى جديد، خواب را به عنوان كاركرد بدن براى صرفه جويى در مصرف انرژى و پرهيز از خطر ارزيابى مى كند.انسان و جانوران حداقل يك سوم از عمر خود را در خواب سپرى مى كنند. پرندگان، خزندگان، دوزيستان و حتا ماهيان و بيش از همه پستانداران به خواب مى روند. در حاليكه يك نوع موش كوچك روزانه   بيست ساعت در خواب به سر مى برد، زرافه تنها به دو ساعت خواب نياز دارد. اسب ها تنها در صورت احساس امنيت نيم ساعت بر روى زمين داراز مى كشند و به خواب مى روند.

اما چه عامل و يا عواملى انسان و جانوران به اين رفتار عجيب وادار مى كند؟ در زمان خواب بسيارى از فعاليت هاى مهم بدنى نظير خوردن و نوشيدن، توليد مثل متوقف مى شوند.  در اين حالت انسان و جانوران بى دفاع هستند. نياز به خواب ريشه در چه چيز دارد؟ و در ارتباط با "نظريه تكامل انواع" اهميت خواب در چيست؟

 نظريات رايج پيرامون خواب

بسيارى از دانشمندان بر اين نظر بوده و هستند كه خواب كاركردهاى مهم حياتى را فراهم و آماده مى كند. در خواب مغز دست به تنظيم فعاليت هاى خود مى زند. حافظه محتويات خود را به يكديگر مربوط كرده و اطلاعات را بايگانى مى سازد. در حين خواب سوخت و ساز بدن بازسازى مى شود و سرانجام سيستم دفاعى بدن تقويت مى گردد.

براى "جرى سيگل" Jerry Siegel، زيست شناس امريكايى از دانشگاه كاليفرنيا، اين توضيحات معمول درباره خواب كافى و جامع نيستند تا از اين طريق بتوان بدرستى به سودمندى خواب در رابطه با تئورى تكامل پى برد. تاثير خواب بر روى اين كاركردها و روندها بسيار اندك است. بنا به نظر اين زيست شناس امريكايى، در زمان خواب توان حافظه تنها ۱۵ درصد مى تواند افزايش يابد. در زمان بيدارى تمام اين فعاليت هاى بدنى و مغزى بطور موثرتر و همه جانبه تر صورت مى پذيرند.

 صرفه جويى و ذخيره انرژى در زمان خواب

نظريه "جرى سيگل" كامل متفاوت از تئورى هاى رايج درباره  اهميت خواب براى انسان و جانوران است. او در توضيح نظريه خود در مجله علمى New Scientist عنوان مى كند كه تمام فعاليت ها بدنى تابع اصل صرف جويى انرژى هستند و تنها در روند تكامل انواع پس از گذشت زمانهاى طولانى توسعه يافته اند.

براى توضيح آسان تر نظريه خود، "جرى سيگل" دست به ذكر نمونه هايى از دنياى جانوران مى زند. بطور مثال يك خفاش قهوه اى كوچك در روز حدود بيست ساعت مى خوابد و تنها در غروب به مدت كوتاهى بيدار است. درست در زمانى كه خوراك اصلى او يعنى "مگس ها" نيز فعال و بيدار هستند. براى "سيگل" دقيقاً اين نوع فعاليت معناى واقعى خواب را بيان مى كند. صرفه جويى و ذخيره انرژى در خواب بدين منظور صورت مى گيرد تا كه جانور براى انجام مهمترين فعاليت هاى حياتى  كامل سرحال و آماده باشد.

اين توضيح در مورد "شير" نيز صادق است. براى ادامه تكامل خود اين جانور درنده نيز كارى جز خوردن و توليد مثل و نگهدارى از بچه هاى خود ندارد. پس از شكار و پرورش بچه هاى خود، شيرها نيز ۱۴ ساعت از روز را در خواب به سر مى برند. و اين همه به خاطر جلوگيرى از هدر دادن انرژى است.

"جرى سيگل" از اين نيز گامى فراتر نهاده  و مدعى است كه خوابيدن نه تنها به معناى حفظ انرژى است، بلكه در زمان خواب امنيت براى جانوارن بيش از زمان بيدارى بيهوده است. در خواب كسى نمى تواند خود را مجروح كند. بدين لحاظ خواب در مجموع مسئله اى اقتصادى است. "هر كس كه توان و الزامات خوابيدن را دارد، به خواب نيز مبادرت مى ورزد." بطور نمونه شير بيشتر و فيل كمتر به خواب مى رود، زيرا كه فيل ها در تمام روز در جستجوى خوراك هستند.

 خواب به مثابه وضعيت آمادگى

آيا بنا به اين نظريه خواب تنها به معناى شرايط و حالت آمادگى بدن است؟ "يورگن تسولى" Jürgen Zully پژوهشگر خواب در دانشگاه "رگنزبورگ" معتقد است كه اين نظريه در مورد انسان صادق نيست، چرا كه انرژى صرفه جويى شده به ازاى هشت ساعت خواب انسان تنها به اندازه يك قطعه نان كوچك است. براى وى خواب همچنان به مثابه استراحت فعال  است. در زمان خواب توليد هورمون ها يى كه براى رشد ضرورى اند، صورت مى پذيرد و سيستم دفاعى بدن و  عمل هضم تقويت شده و مغز دست به بازبينى خود مى زند. "جرى سيگل" با نظريه خود بيش از هر چيز به بحث هاى علمى پيرامون خواب دامن زده است و نظرات قديمى درباره اين پديده اسرار آميز را به چالش كشيده است.

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:51 | لينک ثابت |
 

نویسنده : فرزانه فولادبند

ما آدم‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و برای زندگی‌کردن و رشد و تکامل‌مان لازم است که در جمع زندگی کنیم

اما برای اینکه بتوان به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرد باید مهارت‌های لازم را یادگرفت، در این باره اطلاعات کافی داشت و اعتماد‌به‌نفس، قاطعیت و مهارت کلامی خوبی هم پيدا كرد. برای قاطعیت و بیان احساسات و تمایلات درونی با اعتمادبه‌نفس کامل لازم است 3 نوع رفتار را یاد بگیرید؛ نه گفتن و اظهار عدم‌تمایل، بیان احساسات منفی و مثبت و تقاضا و درخواست کمک از دیگران.مهارت نه گفتن و اظهار عدم تمایل
مهارت نه گفتن و نپذیرفتن به روش مناسب و در شرایط و زمان مناسب، یکی از مهارت‌هایی است که باید یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی و بدون اینکه آسیبی ببینید در اجتماع زندگی کنید. هنگام رد‌کردن یک درخواست بهتر است به موارد زیر توجه کنید.

    * شرح‌دادن و مشخص‌کردن موضع؛ نه، من نمی‌توانم.
    * بیان و شرح علت: امروز باید کار دیگری انجام بدهم.
    * همدلی: نشان‌دادن اینکه متوجه اهمیت موضوع شده‌اید؛ امیدوارم راه دیگری پیدا کنید.

برای تمرین این مهارت لازم است خودتان را در شرایطی مانند تعارف به مصرف مواد، پذیرفتن رشوه و انجام یک کار دیگر درحالی که موظفید کار دیگری را انجام دهید، تصور کنید. نه گفتن حق شماست و هر جا که دلتان بخواهد و تشخیص بدهید لازم است، می‌توانید از آن استفاده کنید. اما این را هم بدانید که این کار گاهی ممکن است عواقب جدی و وخیمی داشته باشد (مثلا زمانی که سرپرست یا رئیستان درخواست کاری از شما داشته باشد و از شما بخواهد اضافه کار بایستید، درحالی که شب مهمان دارید و به همسرتان قول داده‌اید زود به خانه می‌روید).

نکته دیگر این است که نحوه رد‌کردن درخواست دیگران و نه گفتن در شرایط مختلف متفاوت است. وقتی یک درخواست مضر را رد می‌کنید، لازم نیست با طرف مقابل همدردی کنید؛ در این حالت لازم است با تاکید، درخواست را رد کرده و دلیلتان را هم بیان کنید.

مهارت بیان احساسات
اینکه شما بتوانید حالات و احساسات درونی‌تان را به‌راحتی به دیگران بگویید، در داشتن روابط سالم و شفاف خیلی مهم و مؤثر است. شما باید یاد بگیرید احساسات منفی و مثبت‌تان را به‌سادگي بیان کنید.

    *  احساسات مثبت را نشان دهید؛ چه شغل خوبی پیدا کرده‌ای.
    * احساسات منفی را هم بیان کنید؛ من از کاری که انجام داده‌ای ناراحت شدم.

قبلا در مهارت کنترل خشم هم راجع به بیان احساسات منفی صحبت کرده بودیم. بیان علت احساسات و توضیح‌دادن درباره آنها به‌ویژه در نشان‌دادن و ابراز احساسات منفی لازم است. بیان علت احساسات مثبت و تعریف و تمجید هم در ایجاد روابط سالم و ایجاد صمیمیت بیشتر، مؤثر است اما این مهم است که شما تشخيص بدهید در شرایط و موقعیت‌های مختلف از جملات و عبارات مناسب استفاده کنید.

مهارت درخواست‌کردن و تقاضای کمک
در زندگی گاهی مواقعی پیش می‌آید که ما به کمک دیگران نیاز داریم و باید یادبگیریم چطور از دیگران درخواست کمک کنیم. هنگامی که می‌خواهید از کسی تقاضای کمک کنید، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

    * مشکل را مشخص کنید؛ شما 2 دستور مختلف به من داده‌اید.
    * درخواست کنید؛ ممکن است به من اجازه بدهید یک‌کار را انجام بدهم، بعد کار دیگری به من واگذار کنید؟.
    * توضیح بخواهید؛ ممکن است یک بار دیگر بگویید دقیقا می‌خواهید چه کاری انجام شود؟.

مهارت درخواست کمک یک مهارت بسیار مهم است و لازم است آن را یاد بگیرید؛ به ویژه در محل کار. مثلا اگر سرپرست یا رئیستان جلوی دیگر همکاران با شما بلند حرف می‌زند و سر شما فریاد می‌زند، شما باید بتوانید خیلی صریح و شفاف به او بگویید: من از طرز برخورد شما ناراحت شدم، لطفا جلوی بقیه همکاران سر من داد نزنید.

تمرین کنید
این مهارت هم مانند سایر مهارت‌ها آموختنی است اما برای اینکه بتوانید آن را در زندگی روزمره و در مواقع ضروری به کار ببرید، لازم است بارها و بارها آن را تمرین کنید، خودتان را در شرايط مختلف تخيل كنيد و سعي كنيد رفتار درستي داشته باشيد. سخت است‌ اما چندبار پيش خودتان شرايط مختلف را تمرين كنيد. خيلي مؤثر است، باور كنيد.

هنگام بیان جملات قاطعانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟
برای اینکه قاطع باشید لازم است نکات مربوط به مهارت قاطعیت و بیان احساسات خود را یادبگیرید و در شرایط و موقعیت‌های مختلف از جملات و عبارات مناسب استفاده کنید. رعایت موارد زیر به شما کمک می‌کند بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری بتوانید حرف، نظر، عقیده و احساس درونی‌تان را با دیگران مطرح کنید.

    * تماس چشمی: مطمئن شوید شخصی که با او صحبت می‌کنید از هر چیز دیگر برایتان مهم‌تر است. بیشتر وقت را به او نگاه کنید اما تمام وقت را در چشم‌هایش زل نزنید.

    * حالت بدن: سعی کنید کاملا روبه‌روی فرد قرار بگیرید، صاف بایستید یا بنشینید اما مثل عصا قورت داده‌ها نباشید.

    * رعایت فاصله: احساس‌کردن بو یا گرمای نفس طرف مقابل به این معناست که خیلی به او نزدیک شده‌اید، فاصله مناسب را رعایت کنید.

    * حرکات دست: برای بیان گفته‌هایتان از حرکت دست هایتان کمک بگیرید اما در این کار زیاده روی نکنید تا فردی که از دور شما را می‌بیند تصور نکند در حال اجرای دکلمه هستید يا عصبي شده‌ايد.

    * حالات چهره: چهره شما باید با احساسات و آنچه می‌گویید هماهنگ باشد. وقتی ناراحت هستید نخندید و وقتی شاد هستید اخم نکنید. یک چهره آرام و رضایتمند، بهترین حالت برای نشان‌دادن شادی و یک چهره آرام و جدی بهترین حالت برای نشان‌دادن ناراحتی است.

    * طنین و تغییر بلندی صدا: هنگامی که می‌خواهید یک جمله قاطعانه بگویید، لازم است که شنیده شوید؛ برای این کار باید به طنین صدایتان توجه کنید؛ گاهی شاد، گاهی محکم و گاهی ملایم صحبت کنید و روي برخی بخش‌های کلام تاکید کنید و بلندی صدایتان را تغییر دهید.

    * روان و سلیس صحبت‌کردن: این نکته خیلی مهم است که کلمات مناسب را روان و سلیس و جملات را با مفاهیم هدفمند بیان کنید تا شنوندگان کسل و بی‌حوصله نشوند.

    * وقت مناسب: وقتی شما احساسات منفی‌تان را بیان می‌کنید یا تقاضا و درخواستی از کسی دارید، در نظر گرفتن زمان بسیار مهم است. یک هفته بعد ممکن است خیلی دیر باشد. از طرفی ابراز احساسات در آخرین لحظات، ممکن است کار درستی نباشد. زمان مناسب را برای این کار انتخاب کنید تا طرف مقابل برای تصمیم‌گیری وقت داشته باشد.

    * گوش دادن: گوش‌دادن و خوب و با دقت شنیدن بخش مهمی از بیان درخواست است. وقتی می‌خواهید احساسات‌تان را بدون اینکه قوانین دیگران را زیر پا بگذارید برای آنها بیان کنيد لازم است فرصتی برای پاسخ‌دادن به آنها بدهید.

    * مقدار و حجم جملات: آنچه شما می‌گویید بخش بسیار مهم و با اهمیتی از ابراز احساسات، رد‌کردن یا درخواست یک موضوع است. بسته به آنچه که می‌گویید و آنچه می‌خواهید انجام دهید، مقدار و حجم جملات ممکن است متغیر باشد

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:50 | لينک ثابت |
 

نویسنده : مهتاب خسروشاهي

یادتان هست یا نه، نمی‌دانم اما خانواده آقای هاشمی - همان خانواده گرم و صمیمی کتاب تعلیمات اجتماعی دبستان- نخستین نماد خانواده برای خیلی از ماها بود؛ الگویی که بچگی اجازه نداد بازی نقش‌های آن را به خوبی بیاموزیم. شاید هم از این جهت به آن بی‌توجه بودیم که نمی‌دانستیم به زودی باید بعضی نقش‌های آن مثل خواهر یا برادربودن را بازی کنیم و برای بازی در نقش‌های دیگر باید بزرگ‌تر شویم.خانواده دکتر ارنست، مهاجران، بچه‌های مدرسه والت و... هم نمادهایی از خانواده بودند اما تنهایی پسرک کارتون رامکال یا بی‌پناهی قهرمان کتاب بابا لنگ دراز، انواع دیگری از زندگی را برایمان تعریف مي‌کردند؛ خانواده‌های تک سرپرست و کودکان بی‌سرپرست.

حالا از آن روزها خیلی فاصله گرفته‌ایم ولی کم و بیش باید نقش همان آدم‌های کارتونی را در خانواده واقعی‌مان بازی کنیم. اینکه هرکدام از ما تا اینجای قصه چقدر موفق بودیم را نمی‌دانم ولی بهانه‌ها همیشه فرصتی برای نگاهی دوباره است و ما، شنبه 15 دی‌ماه - روز خانواده- را بهانه‌ای برای نگاهی دوباره به خانواده و راهکارهای رسیدن به کانونی شاد و منسجم قرار دادیم.

 

خانواده‌هایی که می‌شناسیم

شكل کامل: تصور اغلب ما از خانواده، جمعی چند نفری است که ارکان اصلی آن را زن و شوهر (با نقش پدر و مادری) تشکیل می‌دهند و فرزندان، مکمل یا پیونددهنده این جمع 2نفره‌اند. این مجموعه، نماد کاملی از یک خانواده است. اما همين خانواده كامل و مهم مي تواند  به 2گونه بسيار متفاوت وجود داشته باشد:

   1. خانواده‌اي كه  به ظاهر سالم و پا برجاست اما در واقعیت هریک از اعضای آن از هم دور افتاده‌اند و هریک به سویی در حال حرکت‌اند. به این ترتیب، زندگی در بستر جدایی عاطفی در جریان است ولی هیچ‌یک از افراد خانواده این جدایی را جدي نمي‌گيرند يا ترجیح می‌دهند  در برابر آن سکوت اختیار کنند.
   2. خانواده منسجم: در این جمع به همان نسبت که هریک از افراد نقش و وظایفی دارند، نیازهايی  هم دارند که به بهترین نحو ممکن به آن پاسخ داده مي شود. در این مجموعه سالم، ارتباطی دوستانه، منطقی، صمیمی و قانونمند بین افراد برقرار است. در این خانواده، وظایف، نیازها، ارتباط‌ها و ... تعریف درست و کاملی دارند.


      اما جز شكل سنتي، خانواده‌هاي ديگري هم وجود دارند  كه نبايد ناديده گرفته شوند. خانواده هاي تك سرپرست يا خانواده‌هايي كه درآنها، جاي والدين  را خواهر يا برادر بزرگ‌تر  پر كرده اند يا پدر بزرگ و مادر بزرگ با نوه هايشان يك خانواده را تشكيل داده اند.

بسیاری از ما در همین خانواده‌ها زندگی می‌کنیم و به تصور اینکه خانواده کاملی نداریم، بسیاری از نیازهای طبیعی‌مان را نادیده می‌گیریم و در خود می‌کشیم اما حقیقت آن است که هرچند نبودن یکی از اعضای خانواده مشکلاتی ایجاد و وظیفه فرد حاضر (زن یا شوهر) یا حتی فرزندان را سنگین‌تر می‌کند ولی این مسئله نباید دلیلی برای نادیده‌گرفتن نیازهای طبیعی‌مان باشد. این نادیده‌گرفتن‌ها باعث بروز بیماری‌های روحی – روانی در همه افراد خانواده می‌شود.

مثلا برای صرف وعده‌های غذایی سفره‌ای نمی‌اندازیم؛ تنها به این دلیل که تعداد ما کم است و نیازی به این کار نیست. گردش و تفریح نمی‌رویم یا از خانواده دوری می‌کنیم به این دلیل که رفت و آمد ما به منزل دیگران تصوراتی را در آنها ایجاد می‌کند. اما شده برای یک لحظه به تاثیر ویرانگر این رفتارها فکر کنیم؟ حالا که یکی از ما نیست، آنهایی که هستند حق حیات ندارند؟

 

کامل اما ناقص
با وجودی که الگوی زندگی همه ما نسبت به گذشته تغییر کرده است و به دلیل کار و گرفتاری نمی‌توانیم همیشه دور یک سفره بنشینیم و برنامه‌های دسته‌جمعی داشته باشیم، اما در بعضی خانواده‌ها این فرصت‌ها به عمد نادیده گرفته می‌شوند؛ در واقع اعضای خانواده در کنار هم زندگی می‌کنند اما «با هم» نیستند. این حالت در هر دو نوع خانواده (کامل و تک سرپرست) دیده مي‌شود.

از ميان شاخص‌ترین نمادهای جدایی اعضای خانواده می‌توان به این موارد اشاره کرد:
- تصمیم‌گیری‌ها تک نفره یا در نهایت 2 نفره است.

    * افراد خانواده از برنامه‌های جمعی کمتر استقبال می‌کنند و برنامه‌های تک نفره یا دوستانه برای آنها ارجح است.
    * ارتباط کلامی بین اعضای خانواده - به ویژه زن و شوهر - حداقل است و بسیاری از این ارتباط‌های کلامی به مشاجره ختم می‌شوند.
    * وابستگی بین اعضای خانواده از حالت طبیعی هم کمتر است.
    * زن و شوهر دائما از هم ایراد می‌گیرند و بی‌اعتنایی، کج‌خلقی، قهر‌های طولانی و... ازجمله رفتارهاي طبیعی بین آنهاست.
    * اعضای خانواده برای بهبود روابط هیچ تلاشي نمی‌کنند و تلاش‌های انجام‌شده نیز به شکست می‌انجامد.
    * چیزی به اسم سفره خانوادگی برای صرف هیچ‌یک از وعده‌های غذایی وجود ندارد، حتی اگر همه افراد خانواده در منزل باشند.

 

خانه را از نو بسازیم
فرقی نمی‌کند متعلق به خانواده تک سرپرست هستیم یا خانواده کامل؛ مهم آن است که بتوانیم با رفتارمان، با جمع بزرگ یا کوچک خانواده «کاشانه‌ای گرم» بسازیم. برای این کار به چند کلید نیاز داریم:

    * از وجود هم لذت ببریم: به قول رابی بوچ - یکی از مشاوران طراز اول اروپایی - مهم نیست ما چند نفریم، مهم آن است که وجود و حضور یکدیگر را احساس کنیم و از بودن در کنار هم لذت ببریم. به عقیده او همین که والدین منتظر بازگشت فرزندشان هستند یا فرزندان در انتظار بازگشت والد یا والدین، یا زن و شوهر برای بودن در کنار هم لحظه شماری می‌کنند، زندگی شکل‌گرفته و به زیباترین شکل خود در جریان است. خانواده یعنی احساس لذت از کنار هم‌بودن و لحظه شماری برای بازگشت دیگری به خانه.

    * داستان‌ها را بشنویم: خانواده زمانی به مکانی امن تبدیل می‌شود که بدانیم کسی در خانه هست که حرفمان را بشنود و غم‌مان را سبک کند. برای رسیدن به این آرامش کافی است حرف همدیگر را «بشنویم» و راهی برای حل مشکلات بیابیم. تقسیم‌کردن شادی‌ها هم مهارتی است که باید به آن توجه کنیم. در یک کلام «غم و شادی» را با هم تقسیم کنیم. با یادگرفتن این مهارت‌ها، دیگر همخانه ما برای تقسیم‌کردن غم و شادی‌هایش به دنبال گوشی شنوا بیرون از منزل نمی‌گردد.

    * ركن هاي اصلي را فراموش نكنيم: رابطه صمیمی، دوستانه، منطقی و عاشقانه زن و شوهر، باعث تحکیم روابط زناشویی آنها می‌شود. رابطه درست بین زن و شوهر خود به‌خود بسیاری نکات را به فرزندان می‌آموزد و کانون خانواده را به مکانی امن تبدیل می‌کند. در خانواده‌های تک‌سرپرست، این رابطه به شکلی دیگر می‌تواند بین پدر یا مادر و فرزندان برقرار شود. به عبارتی، زمانی که ارکان خانواده (زن و شوهر در خانواده کامل و پدر یا مادر در خانواده‌های تک‌سرپرست) از شرایط روحی- روانی مناسبی برخوردار باشند، می‌توان به سلامت و موفقیت آن خانواده مطمئن بود.

    * با هم باشیم: تمرین باهم‌بودن را می‌توانیم از سفره گرم و صمیمی شروع کنیم. هدف، در کنارهم‌بودن به هر شکل ممکن است.

    * مهارت‌های فوق برنامه را کم کنیم: اینکه فرزند ما به انواع و اقسام مهارت‌ها مسلط باشد، اصلا بد نیست، به شرط آنکه آموختن این مهارت‌ها او را از خانواده دور نکند. کودکی که نتواند ساعتی با والدین‌اش باشد و با آنها صحبت کند، با آنها غریبه می‌شود. نادیده‌گرفتن نیاز کودک به حضور در منزل و بودن در کنار والدین، او را به انواع اختلالات روحی- روانی دچار می‌کند.

    * مراسم را فراموش نکنیم:  یکی از راه‌های برقراری ارتباط صمیمی با اعضای خانواده، به یاد داشتن و برگزاری مراسم مختلف است. جشن تولد، سالگرد ازدواج، مراسم آیینی و سنتی و... همگی شیوه‌هايی برای ابراز محبت و در نتیجه نزدیکی بیشتر ما با هم است. هم‌خانه ما باید محبتمان را ببیند، حتي اگر خانواده مافقط از 2 نفر تشكيل مي شود.

    * گاهي دیگران را نادیده بگیریم: خیلی از تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های خانوادگی ما تحت‌تاثیر حرف و سخن دیگران، هر لحظه تغییر می‌کنند و همین مسئله باعث کلافگی و سردرگمی ما می‌شود. این مسئله به ویژه برای خانواده‌های تک‌سرپرست، گاهی به معضلی جدی تبدیل می‌شود و آنها را مجبور به فاصله‌گرفتن از جامعه و حتی اقوام نزدیک می‌کند؛ بنابراین اگر به درستی عملی که انجام می‌دهیم مطمئن هستیم، به نظرهای نادرست و مغرضانه دیگران اهمیت ندهیم و آن‌طور که می‌دانیم تصمیم بگیریم و رفتار کنیم.


اگر دیگران بگذارند
هرچند قصد نداریم در اینجا به مباحث اجتماعی بپردازیم اما دیدگاه اجتماع و رفتارهای فردی و اجتماعی هریک از ما در مقابل خانواده‌های تک‌سرپرست، عاملی مزاحم، مخرب و آسیب‌رسان است؛ به این معنی که همپا با تلاش خانواده‌های تک سرپرست برای حضور در اجتماع و تاییدشدن از سوی جمع، دیدگاه اجتماع هم باید تغییر کند.

این نکته به ویژه درباره خانواده‌هایی که مادر و دختر با هم زندگی می‌کنند، به وضوح دیده می‌شود. در واقع نباید هیچ تفاوتی بین نیازها، حقوق، جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خانواده‌های تک‌سرپرست و کامل قائل بود. به همان نسبت که ترحم و دلسوزی بیجای ما می‌تواند مخرب و آسیب‌رسان باشد، دیدگاه‌های متحجر و نادرست ما نیز می‌تواند مخرب و آزاردهنده باشد. کافی است کمی انسانی‌تر بیندیشم.

و در نهایت اینکه آنچه می‌تواند خانواده را به کانونی باثبات و محکم تبدیل کند و آن را به‌سوی تعالی و ترقی سوق دهد، رفتار و عملکرد تک‌تک اعضای آن است. به عبارتی، زندگی - چه در خانواده‌های تک‌سرپرست و چه کامل - می‌تواند همواره شاد و آرام باشد؛ اگر هریک از اعضای آن به سهم خود برای رسیدن به این جایگاه تلاش کنند.

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:48 | لينک ثابت |
 

نویسنده : صدف كوهكن

خوردن غذاهاي سالم و متنوع، مواردي است كه لذت سفر را چند برابر مي‌كند و گاهي اساسا دليل سفرهاي كوتاه خارج شهري است.اگر به موارد ياد شده، لزوم غذا خوردن در بين راه براي سفر‌هاي طولاني يا وسوسه چشيدن طعم‌هاي تازه در سفر به مناطق محلي را هم اضافه كنيم، در مي‌يابيم كه غذا و غذا خوردن، جزء لاينفك سفر است اما از آنجايي كه همين غذاي لذت بخش، درصورت آلوده بودن مي‌تواند خطرات زيادي را براي سلامت مسافران به همراه آورده و تبديل به يكي از خطرات سفر شود، ذكر نكاتي براي تشخيص كيفيت مناسب غذاها ضروري است تا شايد به‌اين وسيله در گذراندن تعطيلاتي سالم و خوش، به شما كمك شده باشد.

افزايش اشتها در طول سفر سبب مي‌شود تا اشتياق   مسافران براي خوردن  مواد غذايي بيشتر  شود. براي دوري از مشكلات احتمالي به‌وجود آمده از خوردن غذاهاي گوناگون بهتر است نكات زير را رعايت كنيد:

1 - درست است كه بهترين گزينه براي غذا خوردن در سفر اين است كه مواداوليه سالم و تازه را تهيه كرده و شخصا طبخ كنيد اما در همين مورد هم بايد توجه داشته باشيد كه از خريداري مواد غذايي در كنار جاده پرهيز كنيد چرا كه اين مواد غذايي معمولا مدت زمان زيادي رادر خارج از يخچال مانده‌اند، اغلب فله‌اي بوده و از كيفيت آنها اطلاع كافي نداريد. در همين راستا بد نيست بدانيد كه مواد حاوي پروتئين، فساد پذيري بالايي دارند بنابراين گوشت، مرغ، ماهي و تخم‌‏مرغ را فقط از مراكز مجاز كه زير نظر سازمان دامپزشكي كشور هستند تهيه كنيد.

2 - در طول سفر، نوع غذايي كه مي‌خوريد هم، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است با توجه به اينكه رطوبت زياد، رشد و تكثير ميكروب‌ها را بيشتر مي‌كند، بايد سعي كنيد از غذاهاي نيمه خشك با رطوبت كم استفاده كنيد، در اين ميان، غذاهاي كاملا داغ و تازه، ميوه‌هاي تازه پوست كنده، انواع كنسروها، بستني‌‏هاي پاستوريزه، غذاهاي خشك و نان تازه جزو غذاهاي سالم تلقي مي‌‏شوند. اما سالاد‌ها به ويژه سالادهايي كه در آنها كاهو به كار رفته است و غذاهاي دريايي در غداخوري‌‏هاي بين راهي مناسب نيستند.

3 - بهترين ميوه‌هايي كه براي مسافرت مي‌‏توان همراه داشت، ميوه‌هايي مانند موز، سيب و پرتقال هستند كه براي مصرف بايد پوست آنها كنده شود.

4 - از خوردن ميان وعده‌هاي بين راهي مثل لواشك‌هاي محلي، فلافل، سمبوسه و پيراشكي به‌دليل عدم‌نظارت بهداشتي خودداري كنيد.

5 - با توجه به‌مدت تعطيلات و احتمالاً تعجيل در ساعت حركت، ممكن است در تهيه غذا كوتاهي شود اما هر چقدر هم عجله داشتيد، سعي كنيد غذا به شكل كامل پخته شود چراكه غذا، به ويژه گوشت‌ها اگر به‌طور كامل پخته نشوند، آلودگي و فساد آنها افزايش مي‌يابد. در مورد كباب‌ها هم اين تفكر عامه كه چون گوشت روي شعله مستقيم قرار گرفته، بنابراين قسمت دروني آن پخته مي‌شود، اشتباه است چرا كه بارها ديده شده كه روي ( سطح) كباب به حالت سوخته درآمده اما درون آن همچنان نپخته مانده است. همچنين از خوردن تخم مرغ نيم پز (عسلي) نيز به‌طور جدي بپرهيزيد.

6 - زماني كه در بيرون از منزل كباب مي‌پزيد، از ظروف تميز براي كباب‌هاي پخته استفاده كنيد و هيچوقت ظروفي را كه در آنها گوشت خام قرار داشته و هنوز شسته نشده است براي كباب‌هاي پخته استفاده نكنيد.

7 - در سفر به مناطق محلي و روستاها، از خوردن شير تازه دوشيده شده از دام يا بستني و پنير محلي و كلا محصولات لبني تازه خودداري كنيد چرا كه قرارگرفتن تحت اين تفكر كه غذاهاي روستايي، طبيعي و نتيجتا سالم هستند، ممكن است شما را در آستانه ابتلا به بيماري‌هايي نظير تب مالت قراردهد.

8 - هنگام استفاده از غذاهاي محلي يا براي يافتن رستوران‌هاي معتبر در شهرستان‌ها، ازافراد بومي راهنمايي بخواهيد چرا كه استفاده ازغذاهاي محلي، نياز به شناخت كيفيت آن دارد. به‌عنوان مثال، اگر به استان‌هاي شمالي كشور سفر مي‌كنيد، هنگام خوردن ماهي و... از افراد بومي راهنمايي بخواهيد.

9 - چنانچه به مناطق كوهستاني مسافرت مي‌كنيد از خوردن قارچ به‌طور جدي خودداري كنيد.

10 - در طول سفر آب را فقط از منابع مطمئن تهيه كرده يا از آب‌هاي معدني استفاده كنيد و اگردركنار جوي آبي توقف كرده‌ايد تا غذا را در آن جا ميل كنيد. به هيچ وجه به فكر استفاه ازآب نيفتيد. مصرف آب‌‏هاي سطحي، چشمه‌ها و درياچه‌ها به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود.در مواردي هم كه به سلامت آب مشكوك هستيد يا براي كودكان غذا تهيه مي‌كنيد، جوشاندن آب به‌مدت 5 دقيقه يا استفاده از قرص‌‏هاي هالوژن طبق دستورالعمل سازنده، به سلامت آب كمك مي‌كند.

11 -يخ را از مراكز مطمئن تهيه كرده و از مصرف يخ‌‏هايي كه در شرايط غيربهداشتي و روي زمين نگهداري يا خرد مي‌‏شوند، خودداري كنيد.

12 - در سفر ممكن است براي بازديد چرخ‌هاي ماشين به آنها دست بزنيد يا اگر از وسايل نقليه عمومي مانند اتوبوس يا قطار استفاده مي‌كنيد به صندلي‌ها، پنجره و... دست بزنيد اما فراموش نكنيد كه قبل از خوردن غذا، دست‌هاي خود را بشوييد. به‌طور كلي پس از استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي، برداشتن گوشت‌خام، سيگار كشيدن، دست زدن به حيوانات و دست زدن به زباله يا چمن حتما دست‌هاي خود را بشوييد.

13 - بايد به كساني كه از غذا در رستوران‌هاي بين راهي استفاده مي‌كنند يادآوري كنيم كه در بين رستوران‌هاي بين راهي، رستوران‌هاي غيراستاندارد زيادي وجود دارد كه متأسفانه سطح نظارت و بهداشت در اين واحدها ابتدايي است. چنانچه مجبور به خوردن غذا در رستوران‌هاي بين راهي شديد، درصورت امكان از رستوران‌هاي معتبر و مورد اطمينان استفاده كنيد. براي ارزيابي سطح (رعايت) بهداشت در اينگونه واحدها بايد به وضعيت دستشويي‌ها، لباس كارگران ِ نظافت ميزها، حضورمگس ها و ساير حشرات، وسايل صرف غذا مانند چنگال، قاشق، ليوان، پارچ آب و غيره توجه كرد. همچنين دراين واحدها براي تشخيص سالم بودن غذا بايد از حواس خوداستفاده كنيد، مانند استفاده از حس بينايي براي تشخيص رنگ و كيفيت غذا، حس بويايي براي بوي غذا و حس چشايي براي طعم غذا!

14 - تا حد امكان از خوردن انواع خورش‌ها، كباب كوبيده، سالاد الويه و همبرگر خودداري كنيد. از انواع غذاهايي كه مي‌توان آن را چندين بار گرم كرد و ماندگي آن به سختي قابل تشخيص است خورش‌ها هستند. از مصرف كباب كوبيده و همبرگر به‌دليل عدم‌اطلاع از كيفيت گوشت به كار برده شده، عدم‌اطلاع از ماندگي چندروزه گوشت چرخ شده و به كاربردن مواداوليه مختلف از جمله خرده نان، ادويه جات و غيره، از مصرف سالاد الويه به‌دليل خام بودن مواداوليه موجود درسس مايونز مانند تخم مرغ و...، همچنين عدم‌نظارت بر چگونگي تهيه الويه (به‌صورت دستي تهيه مي‌شود) در رستوران‌هاي غيرمعتبر بين راهي به‌طور جدي خودداري كنيد.

15 - دستور طلايي پيشگيري از مسموميت غذايي، پختن غذا و خوردن آن در همان روز است. طي سفر براي حمل مواد غذايي فاسد شدني، از يخدان مناسب استفاده كنيد، هرگز غذاهاي پخته شده را بيش از دو ساعت (اگر هواي اتاق گرم است، بيش از يك ساعت) در دماي محيط رها نكنيد. براي دوباره گرم كردن غذاها باقيمانده آنهارا تا 74 درجه سانتي گرادگرما دهيد وهمچنين غذاهايي كه بيش از سه روز حتي در يخچال باقي‌مانده‌اند را مصرف نكنيد.

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:47 | لينک ثابت |
 

نويسنده : بهاره مهرنژاد

 چشم نوازترين بوتيک هاي کيف و کفش در اروپا را ميلان دارد. ساختمان هاي چند طبقه واقع در مرکز شهر پر شده اند از دختران جواني که زمان زيادي را براي انتخاب و خريد کفش مورد علاقه شان سپري مي کنند. با اينکه مدل کفش ها همه يک جور است ولي نوع رنگ بندي و طراحي رويه آنها به گونه اي است که انتخاب را بسيار مشکل مي کند يا آدم را مجبور مي سازد دل به دريا زده و بي خيال پس انداز و جمله معروف انگليسي ها يعني save money شود و يکي دو جفت کفش ديگر هم به سبد خريدش اضافه کند.اين اولين بار است که قسمت اعظم ويترين بوتيک هاي کفش حتي آنها که بيشتر سبک مجلسي طراحي مي کنند مثل آرماني ، شانل و فندي را کفش هاي اسپرت طرح عروسکي تشکيل مي دهد. کفش هايي که پيشتر به عنوان روفرشي استفاده مي شد امروز به يکي از پرطرفدارترين مدل کفش ها بدل شده است.

همه چيز درست از زماني شروع شد که آقاي روسانو سولديني، رئيس انجمن بين المللي مد ايتاليا در يک اقدام جالب و شگفت انگيز هزينه هاي يک سال انجمن را صرف خريد مدل کفشي کرد که پاي عروسک ها به خصوص خانواده باربي ديده مي شود. آقاي طراح که ديد توليد اين کفش در سال 2006 ، 52 ميليون دلار برايش سود دارد امسال نيز با طراحي و توليد همان مدل هاي عروسکي پا به عرصه رقابت کيف و کفش گذاشت.

فروشگاه بوتيچلي در ميلان يکي از فروشندگان کفش هاي ساخت کارخانجات سولديني است. کفش هايي که شبيه به کفش بالرين ها بوده، کف تخت دارد و پنجه اش گرد است. کفش هاي باربي به لحاظ سبکي، نرمي و رنگ بندي متنوع در صدر جدول فروش قرار دارد. نه تنها دختران تين ايجر که خانم هاي جوان هم آن را مي پسندند.

 راه بسيار است کفش زيبا بپوش

اين جمله را براي اولين بار فرانکو پارنتي وقتي مشغول اجراي نمايش بود به زبان آورد ولي فکرش را هم نمي کرد که جمله اش در بهار 2007 دليل فروش کفش هاي مغازه اي در ميلان شود. جاي شگفتي نيست.

خرافات حتي در انتخاب کفش ايتاليايي ها نيز رخنه کرده. تا پارسال همه قرمز مي پوشيدند به اعتقاد اين ضرب المثل که قرمز بپوش فقير نشي. امسال قرعه به رنگ طلايي افتاده. بيشتر کفش ها به رنگ طلايي، زرد و وانيلي است. اصولاً رنگ هاي تيره از سکه افتاده اند اما همچنان سبز ارتشي، بنفش و دارچيني طرفداران خاص خود را دارد.

در بين جوان ها کمتر کسي تمايل به پوشيدن کفش پاشنه بلند دارد. انجمن مد ايتاليا چندي پيش به نظرسنجي از خانم ها درباره انتخاب کفش پرداخت، اينکه بيشتر تمايل به پوشيدن چه نوع کفشي دارند ضمن اينکه چه رنگي را براي کفش مي پسندند. در اين نظرسنجي تنها 36 درصد از زنان تمايل به خريد کفش پاشنه بلند البته بيش از پنج سانت داشتند. پنج درصد در اغلب موارد کفش اسپرت به پا مي کنند و تنها براي شرکت در بعضي مراسم به خريد کفش پاشنه بلند مي روند.

21 درصد به دليل مشکلات ناحيه کمر از پوشيدن کفش تخت و پاشنه دار امتناع مي ورزند و نوع پاشنه سه سانت را ترجيح مي دهند. 6/8 درصد هم به دليل قدبلندي کفش هاي تخت مي پوشند و طبق آنچه که در پرسشنامه نوشته بودند از صميم قلب آرزو مي کردند اي کاش قدي مشابه قد نيکول کيدمن داشتند، 7/7 درصد هم هميشه کفش ساق دار شبه وسترن پايشان مي کنند که بسته به نوع فصل ميزان ساقشان کوتاه و بلند مي شود. حدود 26 درصد هم هميشه کتاني پوشند و فقط اگر مجبور باشند آن هم روز عروسي شان کفش مدل خنجري پا مي کنند.

ظهور پاشنه خنجري ها

در ميان کفش هاي پاشنه دار بيش از همه پاشنه خنجري ها مورد استقبال قرار گرفته اند. امريکايي ها هم که سابقه ديرينه در اسپرت پوشي دارند تازگي به پوشيدن کفش هاي پاشنه خنجري رو آورده اند. بوتيک مانولوس واقع در خيابان شماره 54 نيويورک مرکز فروش انواع کفش هاي پاشنه خنجري است که مدلش را در پاي ستارگان سينما مي توان ديد. مانيا مدير فروشگاه که اصالتي اسپانيايي دارد و طراحي لباس خوانده مي گويد؛ يکي از ويژگي هاي بوتيک مانولوس عرضه کردن انواع لباس و کيف و کفشي است که نمونه اش را فلان هنرپيشه معروف در يک فيلم به يادماندني استفاده کرده است. يکي از اين مدل هاي به يادماندني کفشي است که توسط کمپاني بلاهنيک براي ويکتوريا بکام طراحي شده است.

کفشي جلو باز از جنس چرم مشکي که با يک بند کم قطر دور مچ پا بسته مي شود و پاشنه اش تيز و باريک و شيشه اي است. همه مدل کفشي را در مغازه مانيا مي توان پيدا کرد. او آلبومي دارد از انواع کفش هايي که ستارگان هاليوود مثل لوپز، کيدمن و مدونا به پا کرده اند و حالا هر که مي خواهد مي تواند با پرداخت هزينه اي بيش از آنچه به طور معمول براي خريد کفش داده مي شود پا در کفش کيدمن يا مثلاً جودي فاستر کند،

ظهور کفش هاي پاشنه خنجري بعد از ده سال چنان سروصدايي کرده اند که يکي از نويسندگان انگليسي به نام کاميلا مورتن ادبيات و قصه نويسي را کنار گذاشته و مقاله اي با عنوان چگونه با کفش هاي پاشنه بلند حرف بزنيم نوشته و در آن به تعريف و تمجيد از طراحان کفش خنجري پرداخته. عده اي بر اين باورند چون خانم نويسنده مردستيز است کفش پاشنه بلند را حربه اي براي سرکوب فکري مردان مي داند. براي هضم نظر منتقدان مقاله خانم مورتن کافي است صحنه مکالمه خانم و آقايي را مجسم کنيد، آقا بايد مثل نمايشگران سيرک دو تا چوب بلند زير بغلش بزند تا بلکه گفته هاي خانم را بهتر بشنود. اما اينکه اين کفش هاي پاشنه خنجري چطور بعد از ده سال دوباره پشت ويترين مغازه ها پيدا شد به خلاقيت خواهران فندي برمي گردد. يکي از مارک هاي مطرح لباس و کيف و کفش در دنيا فندي است که اتفاقاً چهارشنبه گذشته پا به هشتاد و دو سالگي گذاشت.

هشتاد و دو سال پيش در هجده مه آدله فندي به همراه همسرش ادواردو در خيابان توماچلي مرکز شهر رم خياط خانه کوچکي راه انداختند و کارشان را با دوخت لباس عروس و کيف هاي پارچه اي به رنگ سفيد و طوسي نقره کاري شده آغاز کردند. خانم فندي تبحر خاصي در دوختن انواع سنگ و شيشه رنگي به لباس عروس داشت و همين باعث شد کمتر از يک سال در بين سي چهل مارک معروف به شهرت برسد و در سال 1960 اولين فروشگاه خود را در خيابان برگنيونا افتتاح کند. او پنج دختر دارد که در ميان آنها فقط کارل و آلدا توانستند کمپاني فندي را ظرف اين سال ها جهاني نگه دارند. طراحان فندي اصولاً علاقه خاصي به سنگ و شيشه دارند. کفش ها اغلب پارچه اي و به رنگ طوسي و سنگ دوزي شده هستند يا در زينت آنها از سنگ و شيشه به صورت گل استفاده شده است. فندي امسال يکي از پرکارترين طراحان مد هاليوود بود. مونيکا بلوچي، جوليا رابرتز، کيت بلانشت، جنيفر لوپز، کاترين زتاجونز و نائومي کامپبل از سفارش دهندگان پر و پاقرص کفش و لباس فندي هستند.

گوچي نيز به توليد کفش هايي موسوم به پروانه اي روي آورده است. کفش هايي به رنگ طلايي، نقره اي و يا کرم که نشان تابستاني بودن آنها جلوباز بودنشان است. پرفروش ترين کفش گوچي مدل پروانه اي است.

کفش طلايي با پاشنه 11 سانت که رويه آن دو بند به صورت بال پروانه خورده است و با دو بند بلند نيز دور مچ پا بسته مي شود. کفش هاي اسپرت باربي که در ناحيه پنجه پاپيون خورده و بيشتر به رنگ هاي سبز فسفري، قرمز و زرد و فيروزه اي موجود است از ديگر شاهکار هاي گوچي در اين فصل به شمار مي رود.

 توصيه هاي امريکايي

هيچ کجاي دنيا آدم هايي را نمي يابيد که به اندازه امريکايي ها در پي راحتي باشند، نمادشان شلوار جين است و آديداس جزء لاينفک زندگي شان. شايد به خاطر همين عقيده است که وقتي آل پاچينو روز تولدش کفش سبزرنگ به پا کرد اتفاق خاصي نيفتاد که باعث خدشه دار شدن محبوبيتش شود. وقتي حسش از پوشيدن کفش سبز را از او پرسيدند، گفت؛ «تجربه نامعقولي نيست. من راحتم، ضمن اينکه سبز رنگ فوق العاده اي است.» يک هفته نگذشت که جوانان نيويورک همگي به رنگ سبز درآمدند.

در خريد کفش مناسب رنگ و طرح ملاک اصلي نيست. گرچه بسيار مهم است ولي توجه به نوع در خريد کفش يکي از مسائلي است که طراحان کفش قبل از اتود زدن به آن فکر مي کنند.

درد پا در ناحيه مفاصل و درد کف پا در ناحيه قاعده انگشتان، چنگالي شدن انگشت ها، بدشکل شدن ناخن و بيماري مورتون که فشار ناحيه جلو پنجه کفش در آن فاصله به دردناک شدن انگشت سوم و چهارم منجر مي شود، از مهم ترين عوارضي است که در اثر انتخاب کفش نامناسب بروز مي کند. توجه کنيد اختلاف ضخامت يا ارتفاع بين پاشنه کفشي که مي خريد با نواحي ديگر کفه آن کمتر از دو سانتي متر نباشد در غير اين صورت دچار درد کف در ناحيه گودي مي شويد.

- براي پيشگيري از پيچ خوردگي مزمن و مکرر مچ پا که درد آن معمولاً در جلو، پايين يا پشت قوزک خارجي مچ احساس مي شود از خريد کفش هاي پاشنه باريک خودداري کنيد.

- درد پاشنه نيز به دليل پوشيدن کفش داراي کفه سخت و غيرقابل ارتجاع به خصوص در افرادي که دچار اضافه وزن هستند ديده مي شود.

پوشيدن کفش کفه نرم قابل انعطاف به گونه اي که در ناحيه کفه از داخل يعني همان جايي که پاشنه قرار مي گيرد اگر با شست دست فشار وارد کنيم حدود يک سانتي متر گود بيفتد از راهکار هاي مناسبي است که در جهت پيشگيري از اين عارضه توصيه مي شود. به طور کلي از به پا کردن کفش هاي پاشنه بلند به مدت طولاني خودداري کنيد.

- کفش هاي پاشنه بلند لغزيدن و به زمين خوردن، درد کمر و پا و تغيير در فرم پا را به دنبال دارند. سعي کنيد پاشنه کفشتان از 4 سانتي متر بلندتر نباشد. همچنين پاشنه هاي عريض تر نسبت به پاشنه هاي نوک تيز و باريک مناسب تر هستند.

- از خريد کفش هاي پنجه باريک تا حد امکان خودداري کنيد چرا که اين گونه کفش ها انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و بدفرم مي کند.

- کفشي بخريد که آستر و پوشش درون آن نرم، فاقد درز و هرگونه برآمدگي باشد.

- از پوشيدن کفش گشاد هم خودداري کنيد زيرا پا تاول مي زند و هنگام راه رفتن کف پايتان مي لغزد و دچار مشکل مي شويد. در هر حال به اين فکر نکنيد که کفشتان امروز در کجاي دنيا پرفروش است يا اگر کفش نارنجي بپوشيد شانس مي آوريد، مثل آل پاچينو فکر کنيد.

 

کفش هاي آقاي وارهول

اندي وارهول تنها يک هنرمند جنجالي پاپ نيست. او در دهه شصت اتود هايي براي کفش زده که در نوع خود بي نظير است. يکي از همين طرح ها را در تصوير مي بينيد. کفش طراحي شده آقاي وارهول که در موزه هنر مدرن نيز به نمايش درآمد در يکي از حراجي هاي خصوصي نيويورک با قيمت هفتصد و پنجاه هزار دلار به فروش رسيد.

 

جادوي رنگ ها

در ميان جديدترين مدل هاي کفش، کفش هاي طراحي شده مدل پروانه اي آلبرتا فررتي به لحاظ رنگ بندي خاصي که دارد و نوع لژ آن که يکسره بود و رويه پارچه اي بسيار مورد استقبال خانم هاي جوان خوش سليقه قرار گرفته است.

 

کفش هاي ميليون دلاري

خانم کارلا فندي که چندي پيش جشن هشتاد و سالگي کمپاني فندي را برگزار کرد به تازگي کفش هايي را به نمايش گذاشته که شمردن صفرهاي اتيکت آن سي ثانيه اي وقت مي گيرد. اين کفش ها که در تزئين شان سنگ و شيشه هاي رنگي به کار گرفته شده اغلب پارچه اي و از جنس ساتن نقره اي هستند.

 

نوآوري شانل

طراحان خلاق شانل اين روزها از متد هاي قبلي فاصله گرفته اند. نتيجه اش کفش هايي است که از نوعي پلاستيک فشرده به نام

پي وي سي تهيه شده و به رنگ هاي طوسي و مشکي پشت ويترين بوتيک هاي پر رفت و آمد به چشم مي خورد.

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:46 | لينک ثابت |
 

چه زماني متوجه حضور كسي در قلب خود ميشويد؟ عشق در كيمياي ذهنتان باعث چه رويدادي ميگردد؟ و آيا عاشق شدن صرفاً طريقه اي طبيعي براي حفظ بقاي نوع بشر است؟

ما نام عشق را بر آن مي نهيم. عشق به مانند روشناي آفتاب حس ميگردد. اما روح بخش ترين احساسات انسانها شايد همين راه حل زيباي طبيعت براي بقاي نسل آدميان و توليد مثل آنها باشد.مغر توسط مجموعه اي از مواد شيميايي اثر بخش، ما را در دام عشق گرفتار مي آورد. تـصور بر اين است كه در حال گزينش شريكي براي خود هستيم، در حالي كه ممكن است طعمه اي دلباخته براي دام دوست داشتني طبيعت بيش نباشيم.

آنگونه كه شما تصور ميكنيد نيست...

روان پژوهان نشان داده اند در حدود 90 ثانيه تا 4 دقيقه زمان لازم است تا شما درباره عشق كسي تصميم گيري نماييد.


تحقيقات گوياي اين مطلب ميباشند:

%55 از طريق زبان جسماني علاقه پديد مي آيد
%38 از طريق لحن صدا و سرعت سخن گفتن
فقط %8 از طريق گفتگو عاشق ميشوند
3 مرحله عشق

روانشناسان براي عشق سه مرحله پيشنهاد نموده اند: شهوت، مجذوبيت و تعلق. هر كدام از اين مراحل بدليل وجود هورمونها و مواد شيميايي خاصي ايجاد ميشوند.

مرحله 1: شهوت

اين اولين مرحله عشق بوده و در هر دو جنس زن و مرد بدليل وجود هورمونهاي جنسي استروژن و تستسترون پديد مي آيد.

مرحله 2: مجذوبيت

زماني شگفت انگيز، هنگاميكه به عشقي حقيقي مبتلا شده ايد و بسختي ميتوانيد به ديگران فكر كنيد. دانشمندان بر اين باورند كه سه انتقال دهنده عصبي اصلي در اين مرحله دخيل ميباشند: آدرنالين، دوپامين و سروتونين

آدرنالين

مراحل ابتدايي علاقمندي به يك فرد باعث فعال شدن واكنشهاي استرس زا و افزايش سطح آدرنالين و كرتيزول در خون مي گردد. اين فرآيند تاثير فريبنده اي در فرد ايجاد ميكند: وقتي او را براي اولين بار مي بينيد بدنتان عرق مي كند، قلبتان سريعتر ميتپد و دهانتان خشك ميگردد.

دوپامين

يك زوج تازه ازدواج كرده تحت معاينه مغزي قرار گرفتند و مشخص گرديد كه ميزان سطح دوپامين كه نوعي انتقال دهنده عصبي بشمار ميرود در آنها بالا است. اين هورمون از طريق رهاسازي حس شديدي از لذت، باعث تحريك ميل و رغبت در شخص ميگردد. اين دقيقاً همان تاثيري است كه بعد از مصرف كوكائين در مغز بوجود مي آيد!

نتايج آزمايشات دال بر وجود مقدار قابل توجهي از دوپامين در اغلب زوجين ميباشد: افزايش انرژي، كاهش نياز به خواب و غذا، حواس متمركز و لذتي مطبوع در كوچكترين جزئيات رابطه.

سروتونين

و در انتها سروتونين، يكي از مهمترين هورمونها، كه باعث ميگردد بسيار زياد به معشوقتان فكر كنيد.

آيا عشق شيوه تفكرتان را تغيير مي دهد؟

در يك بررسي علمي مشخص شد كه در مراحل اوليه ايجاد عشق ( مرحله مجذوبيت ) نحوه فكر كردن دچار دگرگوني شگرفي مي شود. از بيست زوج جوان كه ابراز علاقه بسيار شديدي نسبت به هم مي نمودند، دعوت بعمل آمد تا مشخص گردد كه آيا مكانيزم تفكر دائمي به معشوق در مغز با مكانيزمي كه باعث بروز اختلال وسواس فكري-عملي ميشود ارتباطي دارد يا خير.

با تحليل نمونه هاي خوني گرفته شده معلوم گرديد كه ميزان هورمون سروتونين در زوجهاي جوان با سطوح پايين اين هورمون در بيماران وسواس فكري-عملي برابري ميكند.

عشق نياز به ناپيدايي دارد

افرادي كه بتازگي عاشق هم شده اند صورتي خيالي، شاعرانه و ايده آل به شريك زندگيشان مي بخشند، محاسنشان را بزرگ نمايي نموده و عيوبشان را مي پوشانند.


همچنين زوجهاي جوان، خودِ رابطه را نيز متعالي جلوه مي دهند و تصور ميكنند كه رابطه شان از هر زوج ديگري صميمي تر و زيباتر است. روانشناسان معتقدند كه ما به چنين نگرش خالصانه اي نيازمنديم. اين نگرش باعث ميگردد، تا زمان وارد شدن به مرحله بعدي عشق، يعني تعلق، در كنار يكديگر باقي بمانيم.

مرحله 3: تعلق

تعلق ضمانتي است كه زوجين را متعهد ميكند براي بچه دار شدن و پرورش آنها به اندازه كافي در كنار هم زندگي كنند. دانشمندان تصور ميكنند كه دو هورمون اصلي در رابطه با ايجاد حس تعلق دخيل هستند: اكسيتوسن و واسوپرسين.

اكسيتوسين - هورمون نوازش

اكسيتوسين هورموني قدرتمند است كه توسط زنان و مردان در حيم ارگاسم ترشح ميشود. اين هورمون احتمالاً حس تعلق را عميق تر نموده و باعث ميگردد زوجين بعد از اتمام رابطه جنسي بيش از پيش نسبت به هم احساس نزديكي كنند. مطابق با اين نظريه، هر قدر زوجين بيشتر رابطه جنسي برقرار كنند، پيوستگي و صميميت بين آنها نيز بيشتر خواهد شد. اكسيتوسين هنگام زايمان نيز ترشح شده و به ايجاد پيوند عاطفي قوي بين مادر و كودك، كمك شاياني مي نمايد. يكي ديگر از وظايف اين هورمون خروج اتوماتيك شير از سينه مادر در هنگام گرسنگي كودك است.

يك استاد روانشناسي نشان داد كه اگر ترشح طبيعي هورمون اكسيتوسين در گوسفندان و موشها متوقف شود، آنها تازه متولدين خود را پس خواهند زد.

بطور عكس، تزريق اكستوسين به موشهاي ماده اي كه هيچگاه رابطه جنسي نداشتند، باعث دوستي كردن آنها با نوزادان موشهاي ديگر گرديد. موشهاي ماده اين نوزادان را گونه اي مراقبت ميكردند كه گويي متعلق به خودشان است.

واسوپرسين

واسوپرسين يكي ديگر از هورمونهاي مهم در مرحله تعهد بلند مدت است و بعد از رابطه جنسي ترشح ميگردد.

واسوپرسين (هورمون ضد ادرار) به همراه كليه ها جهت كنترل تشنگي كار ميكند. نقش بالقوه اين هورمون در روابط بلند مدت زماني كه محققان مشغول مشاهده رفتارهاي موشهاي صحرايي بودند مشخص گرديد.

موش هاي صحرايي در روابط جنسي كه لزوماً براي توليد مثل نبود، بيشتر شركت ميكردند. آنها همچنين - همانند انسانها - رابطه زوجيت مستحكم تر و پايدارتري را بنا مينمودند.

زمانيكه به اين موشها داروي متوقف كننده اثر واسوپرسين خورانده مي شد، بدليل از بين رفتن صميميت و عدم مراقبت احساسي از جفت، ارتباط آنها با جفتشان بسرعت قطع ميگشت.

و در نهايت... چگونه عاشق شويم

شخصي كاملاً غريبه را بيابيد.
به مدت نيم ساعت اطلاعاتي صميمي درباره زندگيتان در اختيار يكديگر قرار دهيد.
سپس به مدت چهار دقيقه بدون اينكه حرفي بزنيد عميقاً به چشم هاي هم خيره شويد.
يك روانشناس مشهور كه در حال مطالعه دلايل عاشق شدن انسانها ميباشد، از چندين زن و مرد درخواست كرد تا سه مرحله بالا را انجام دهند و متوجه گرديد كه بسياري از زوج ها بعد از يك آزمون 34 دقيقه اي عميقاً احساس مجذوبيت مي نمودند. دو زوج مورد مطالعه وي بعدها با يكديگر ازدواج كردند

نوشته‏ي حمید صالحی در شنبه هفتم اردیبهشت 1387 ساعت 8:45 | لينک ثابت |


..:: Copy Right © 2009 هرگونه کپي برداري از مطالب و تصاوير اين وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز است ::..
All Rights Reserved by :::::پزشکی امروز:::::